Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 kurabilmeniz için hiç kuşkusuz bir web alanına ve bu alana yönlendirilmiş bir web adresine de ihtiyacınız var. Bu ihtiyacınızı çeşitli alan sağlayıcılarından temin edebilmeniz mümkün, yalnız dikkat etmeniz gereken joomla 3.0 kurulumu için gerekli olan linux sunucu üzerinde sistem gereksinimlerini size eksiksiz sunabilecek bir alan sağlayıcı bularak web alanınızı almanız. 

  Alan sağlayıcıları web alanı ve veritabanı yönetimi için farklı yönetim panelleri kullandığından ( cpanel, plesk, direct admin v.b. ) kendi panelinize göre veritabanı ve kullanıcısı oluşturduğunuzu ve de Joomla 3.0 klasör ve dosyalarınızı web alanınıza yüklediğinizi varsayarak joomla 3.0 kurulumunu anlatmaya devam ediyorum.;

  Öncelikle tarayıcınızı açıyor ve adres satırına joomla dosyalarını yüklediğiniz web alanınıza yönlendirilmiş olan alan adınızı yazarak git ( enter ) butonuna basıyorsunuz. Bu aşamaya kadar herhangi bir eksik işlem yapmadıysanız karşınıza aşağıdaki resimdeki görüntü geliyor.;

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 Kurulumu 1. Adım - Ana Yapılandırma
  Joomla 3.0 ın kurulumunun ilk aşamasını gerçekleştireceğimiz bu sayfada sırası ile;
  Önce kurulumu yapacağımız dili seçiyoruz.

  Site İsmi bölümüne : Sitemizin adını yazıyoruz.
  Site Açıklaması bölümüne : 20 kelimeyi geçmeyecek şekilde ( önerilen ) sitemizi tanıtan bir açıklama yazısı yazıyoruz veya açıklamayı daha sonra yazmayı düşünüyorsak boş bırakıyoruz.
  Site Çevrimdışı bölümünde : Kurulum tamamlandığında sitemizin çevrimdışı görünüp görünmemesini belirliyoruz.
  E-Postanız bölümüne : Email adresimizi yazıyoruz.
  Yönetici Kullanıcı Adı bölümüne : Kendimiz için belirlediğimiz kullanıcı adımızı yazıyoruz.
  Yönetici Parolası bölümüne : Belirlediğimiz bir parola yazıyoruz.
  Yönetici Parolası Doğrulama bölümüne : Belirlediğimiz parolayı bir daha yazıyoruz.
  * işareti ile belirlenmiş bölümlerde herhangi bir boşluk bırakmadıysak sağ üst köşede bulunan Sonraki butonuna tıklıyor ve kurulumun ikinci aşamasına geçiyoruz.

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 Kurulumu 2. Adım - Veritabanı Yapılandırması
  Veritabanı Türü bölümünde : Veritabanımızın türü nü belirliyoruz.
  Sunucu Adı bölümüne : Alan sağlayıcımız tarafından bize bildirilen veritabanı sunucusunun adını ( genellikle localhost tur ) yazıyoruz.
  Kullanıcı Adı bölümüne : Oluşturduğumuz veritabanı kullanıcısının adını yazıyoruz.
  Parola bölümüne : Oluşturduğumuz veritabanı kullanıcısı için belirlediğimiz parolayı yazıyoruz.
  Veritabanı Adı bölümüne : Oluşturduğumuz veritabanının adını yazıyoruz.
  Tablo Ön Eki bölümüne : Rastgele üretilen ön ek yerine kendi belirleyebileceğiniz bir ön ek de yazabilirsiniz, burada unutulmaması gereken özellik ön ekin alt çizgi karakteri ile bitecek olmasıdır.
  Eski Veritabanı İşlemi bölümünde : Aynı veritabanına daha önce joomla kurulumu yapmış isek o kuruluma ait olan tabloların yedeklenmesini ve kaldırılmasını belirliyoruz.

  Bu aşamadaki işlemleri doğru ve eksiksiz yaptığımıza eminsek sağ üst köşede bulunan Sonraki butonuna tıklıyor ve kurulumun üçüncü aşamasına geçiyoruz.

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 Kurulumu 3. Adım - Genel Görünüm
  Örnek Veriyi Kur bölümde : Kurulumun örnek veri yüklenmeden veya örnek veri yüklenerek yapılmasına karar vererek buna göre bir seçim yapıyoruz. Yeni başlayanlar için herhangi bir örnek veriyi seçerek kurulum yapmak joomla yı daha kolay anlamak açısından önerilmektedir.
  Email Configuration bölümünde : Email adresinizi doğru yazdıysanız her hangi bir şey yapmanıza gerek yoktur.
  Ana Yapılandırma bölümünde : Kurulumun ilk aşamasında yazdığınız bilgileri görüyorsunuz, herhangi bir yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebilirsiniz.
  Veritabanı Yapılandırması bölümünde : Kurulumun ikinci aşamasında yazdığınız bilgileri görüyorsunuz, herhangi bir yanlışlık varsa geri dönüp düzeltebilirsiniz.
  Kurulum Öncesi Kontrol bölümünde : Joomla 3.0 sürümünün temel sistem gereksinimleri ve sunucunuzun bu özellikleri size sağlayıp sağlamadığını görebilirsiniz. Bu bölümdeki bütün özelliklerin Evet olması gereklidir. Aksi takdirde kuruluma devam edemezsiniz.
  Önerilen Ayarlar bölümünde : Sunucunuzun php ayarlarının joomla 3.0 sürümüne uygunluğunu görebilirsiniz. Önerilen bölümündeki bütün ayarların Durum bölümündeki ayarlarla bire bir örtüşmesi gerekir. Aksi takdirde sunucu php ayarları joomla 3.0 ile uyumlu değildir ve problem yaşamanıza neden olabilir.

  Bu aşamadaki işlemlerin ve sunucu ayarlarının doğru olduğuna eminsek sağ üst köşede buluna Sonraki butonuna tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 Kurulumu - Kurulum Gerçekleştiriliyor
  Bu aşamada belirlediğimiz seçeneklere göre Joomla 3.0 kurulumunu adım adım takip edebiliyoruz.
  Eski veritabanı yedekleniyor.
  Yeni veritabanı tabloları oluşturuluyor.
  Örnek Veri yükleniyor.
  configuration.php dosyası oluşturuluyor.

  Bu işlemler problemsiz olarak tamamlandığında aşağıdaki resimde görünen sayfa karşımıza çıkıyor.

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 Kurulumu 5. Adım - Kurulum Klasörünü Kaldırın
  Artık Joomla 3.0 sürümü kurulumu tamamlanmış olup geriye yapılması gereken tek bir şey kalmıştır o da kurulum klasörünü kaldırmak. Bunun için kurulum klasörünü kaldır butonuna tıklıyoruz. Daha sonra sitemizin yönetim paneline girmek için Yönetici butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Joomla 3.0 yönetici giriş paneli yeni görüntüsü ile karşımıza çıkıyor.
  Yönetici adımızı ve şifremizi yazarak giriş butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Kurulumu

  Ve şimdiye kadar alışıla gelmiş olan joomla yönetim panellerinden çok farklı bir yönetim paneli ile karşılaşıyoruz.