Joomla 3.0 Genel Yapılandırma Ayarları

Joomla 3.0 sürümü ile oluşturulan sitenin arama motorları tarafından doğru şekilde indekslenebilmesi için sitenin tanımlanması ve siteyi kullanırken ihtiyaç duyulan bir kaç özelliğin Genel Yapılandırma sayfasından ayarlanması gerekiyor. Bu ayarları yapabilmek için Joomla 3.0 yönetim panelinde bulunan Sistem menüsünden Genel Yapılandırma linkini tıklıyoruz.

Ve önümüze sitenin tanımını ( SEO ) yapacağımız ve arama motoru dostu url lerin ( SEF ) özelliklerini belirleyeceğimiz ve de bir kaç site ayarını yapacağımız Genel Yapılandırma sayfası açılıyor. Şimdi Genel Yapılandırma sayfasında neler yapılabileceğini anlatmaya çalışalım.

Site Ayarları

Joomla 3.0 Genel Yapılandırma Ayarları


Site Adı : Bu bölüme siteye vermek istediğimiz adı yazıyoruz. Örneğin : Benim Güzel Sitem

Site Çevrimdışı : Bu bölümde sitenin ziyarete kapalı veya açık olma durumunu belirliyoruz. Evet i seçersek site erişime kapanmış oluyor. Hayır işaretlendiğinde ise site erişime açık hale geliyor.

Çevrimdışı Mesajı : Bir üstte bulunan site kapalı bölümünde evet i işaretleyip siteyi erişime kapattığımızda, sitemize erişmeye çalışanlara sitenin kapalı olduğunu bildiren bir mesaj verebileceğimiz bölüm. Gizle seçildiğinde hiç bir mesaj görüntülenmiyor. Özel mesaj kullan seçildiğinde belirlemiş olduğumuz bir mesaj görüntüleniyor. Varsayılan mesajı kullan seçeneği ise çok dilli sitelerde kullanılabilecek bir özellik.

Çevrimdışı Mesajı Yazısı : Bir üstteki bölümde özel mesaj kullan ı seçtiğimiz takdire sitenin kapalı olduğunu ziyaretçilere bildireceğimiz mesajı yazacağımız bölüm. Site kapalı olduğunda buraya yazılan mesaj ziyaretçiler tarafından görülecektir.

Çevrimdışı Resmi : Bu bölümde istersek site çevrimdışı iken çevrimdışı mesajı ile birlikte görüntülenecek bir resim seçebiliyoruz istemezsek herhangi bir resim seçimi yapmıyoruz.

Varsayılan Yazım Düzenleyici : Bu bölümde sitede kullanılacak olan yazı editörünün seçimi yapılır. Herhangi bir yüklenmiş editör seçilebileceği gibi editöre ihtiyaç yoksa hiçbiri seçeneği de kullanılabilir.

Varsayılan Güvenlik Modu : Bu bölümde siteye üye olunurken veya diğer benzer işlemlerde ReCaptcha güvenlik özelliğini kullanıp kullanmamanın tercihini yapıyoruz. Bu özelliği kullanmak istiyorsak ReCaptcha sitesinden bir anahtar ( key ) almamız gerekiyor.

Varsayılan Erişim Seviyesi : Siteyi görüntüleyebilecek kullanıcı erişim seviyelerinin belirlendiği bölüm. Site herhangi bir özel grubun erişimi için kurulmadı ise buradaki seçim public ( genel ) olmalıdır.

Varsayılan Liste Sınırı : Buraya girilecek değer sitenin arka yüzünde içeriklerin, kategorilerin v.b. liste şeklinde görüntülenmesi durumunda bir sayfada gösterilecek miktarı belirler. Örneğin : 20 seçilmesi durumunda içerikleri listelemek istediğimizde bir sayfada 20 içerik listelenecektir.

Varsayılan Besleme Sınırı: Gösterilecek haber beslemesi sayısının belirlendiği bölüm.

Besleme e postası : Besleme yazarının veya sitenin mail adresinin görüntüleneceğinin belirlendiği bölüm.


Üstveri Bilgisi Ayarları

Joomla 3.0 Genel Yapılandırma Ayarları

Açıklama : Sitenin arama motorları tarafında görüntülenecek açıklaması. Siteyi tanıtan bir açıklamayı bu bölüme yazıyoruz.

Anahtar Kelimeler : Sitenin arama motorlarında hangi kelimeler arandığı zaman görüntülenmesini istiyorsak ilgili kelimeleri bu bölüme yazıyoruz.

Robotlar : Bu bölümü İndeksle, Takip et olarak bırakıyoruz.

İçerik Hakları : Sitede bulunan içerikler için içerik haklarını belirten bir mesaj yazılabileceği gibi boş da bırakılabilir.

Yazar ( Meta Etiketini Göster ) : Bir içerik görüntülendiğinde meta etiketleri içinde yazar meta etiketinin olup olmamasının tercihinin yapıldığı bölüm. Hayır seçildiğinde yazar meta etiketi görünmeyecektir. Evet seçildiğinde ise sayfanın kaynak kodları içinde bulunan meta etiketlerine <meta name="author" content="Super User" /> gibi bir etiket daha eklenecektir.

Joomla Sürümünü Göster : Bu bölümde site için kullanılan joomla sürümünün site meta etiketleri içinde gösterilip gösterilmeyeceğini belirliyoruz. Evet seçildiğinde joomla sürümü görüntüleniyor hayır seçildiğinde görüntülenmiyor.


Arama Motoru Uyumluluğu Ayarları

Joomla 3.0 Genel Yapılandırma Ayarları

Arama Motoru Dostu Bağlantılar ( url ) : Sitenin menülerinde bulunan linklerin php nin karmaşık adreslemesinden kurtarıp basit ve anlaşılır html adreslerine çevirmeye yarayan seçenek. Evet seçildiğinde sitenin ana dizininde bulunan htaccsess.txt dosyasının adının .htaccess şeklinde değiştirilmesi gerekir.

Apache mod_rewrite ı Kullan : Bu seçeneği evet olarak işaretleyebilmeniz için sunucunuzda mod_rewrite özelliğinin açık olması gerekir. İşlevi ise site.com/index.php/makale.html şeklindeki adresi site.com/makale.html şekline döndürmesidir. Yani adresteki /index.php bölümünü kaldırır.

Adreslere Sonek Ekle : Bu özellik evet olarak işaretlendiğinde, site.com/haberler/bugünün-haberleri şeklinde olan adres site.com/haberler/bugünün-haberleri.html şekline dönüşür. Yani adreslerin sonuna .html eki ilave edilir.

Evrensel Kod Takma Adları : Evet seçildiğinde içerik oluştururken Türkçe karakterler ile adres belirleyebilirsiniz fakat içerik görüntülendiğinde adres satırında ş,ç,ö, gibi karakterler bulunacağından yabancı sitelere twitter, facebook v.b. içeriklerinizin linklerini eklemeye kalktığınızda problem yaşayabilirsiniz. Buradaki tercih tamamen size bağlı.

Sayfa Başlıklarına Site İsmini Ekle : Bu bölümde hayır seçildiğinde sayfanız arama motorları tarafından sadece içerik başlığı ile indekslenecektir. 
Önce seçildiğinde : Önce site adı, sonra sayfa başlığı şeklinde indekslenirken,
Sonra seçildiğinde : Önce sayfa başlığı, sonra site adı şeklinde indekslenecektir.
Yani buradaki hayır, önce ve sonra ifadeleri site adının durumunu belirlemek için kullanılmıştır.

Çerez Ayarları
Başlangıç aşamasında bu bölümde herhangi bir şey yapılamasına gerek yoktur ve boş bırakılabilir.

Umarım yukarıdaki açıklamalar Joomla 3.0 genel yapılandırma konusunda temel anlamda sizlere gerekli yardımı sağlar.© 2021 Joomladestek.org
[ joomladestek.org ] is not affiliated with or endorsed by The Joomla! Project™ or Open Source Matters.
The Joomla!® name and logo is used under a limited license granted by Open Source Matters the trademark holder in the United States and other countries..