Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Joomla 2.5.x sürümünde dil paketi yükledikten sonra site yapılandırma işlemlerinin başında kategori oluşturmak gelir çünkü kategori oluşturmadan içerik ekleyebilmek pek mümkün değildir. Gerçi kurulumda gelen " uncategorised " adında bir bölüm var ya diye düşünebilirsiniz fakat şunu bilmeniz gerekir ki " uncategorised " olarak adlandırılmış bu bölüm hiç bir kategoriye dahil edemeyeceğimiz nitelikteki içerikleri ( bağımsız sayfalar ) eklememiz içindir. Sınıflandıracağımız nitelikteki içerikleri eklememiz için kategori, menü öğeleri ekleyebilmemiz için de kategori ve içerik eklememiz kaçınılmazdır.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Şimdi joomla 2.5.x de kategori ve alt kategorilerin nasıl oluşturulacağını anlatmaya başlayalım. Kategori oluşturmak için yönetim panelini açıyor ve burada bulunan Kategori Yöneticisi linkini tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Önümüze kategorilerle ilgili çeşitli işlemleri yapabileceğimiz kategori yöneticisi sayfası geliyor. Joomla 2.5.x kurulumunu örnek veri yüklemeden yaptığımız için sayfada sadece kurulumla gelen Uncategorised adlı bölüm var. Yeni bir kategori oluşturmak için üst menüde bulunan Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Önümüze yeni kategori ekleme sayfası geliyor. Biz Haberler adında yeni bir kategori oluşturacağız. Şimdi bu sayfada yapılacak işlemleri kısaca anlamaya çalışalım.

  Başlık : Bu bölüme oluşturmak istediğimiz kategorinin adını yazıyoruz. ( Haberler )
  Takma Ad : Bu bölüme kategorimizin sistem tarafından kullanılacak olan adını yazıyoruz. ( haberler )
  Üst : Bu bölümde oluşturacağımız kategorinin bir ana kategori olmasını istiyorsak " üst yok " seçeneğini kullanmak gerekiyor. Sitemizi yapılandırma aşamasında herhangi bir kategoriye alt kategori eklemek istediğimizde, seçimimizi alt kategori eklemek istediğimiz  kategori olarak yapıyoruz.
  Durum : Bu bölümde kategorinin yayınlanma durumunu belirliyoruz. Yayınlanmış ı seçtiğimizde kategori kaydedildiği anda yayınlanmaya başlıyor.
  Erişim : Bu bölümde ekleyeceğimiz kategoriye erişebilecek kullanıcı seviyesini belirliyoruz. Public herkesin erişebileceği anlamını taşıyor.
  İzinler : Bu kategori ile ilgili kullanıcı gruplarına verilecek izinleri belirlememizi sağlayan bölüm. Başlangıç aşamasında burada herhangi bir işlem yapmaya gerek yok.
  Site Dili : Kategori için özel bir dil belirlemeyecek isek " tümü " seçili olarak bırakıyoruz.
  Açıklama : Kategori hakkında bir açıklama eklemeyi düşünüyorsak bu bölüme yazıyoruz.

  Yayınlama Seçenekleri, Temel Seçenekler, Üstveri Seçenekleri tercihe bağlı olduğundan şimdilik bu bölümlerde bir şey yapılmasına gerek yok.

  İlgili alanları doldurduğumuza göre artık Kaydet & Kapat butonuna tıklayabiliriz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Butona tıkladıktan sonra kategori yöneticisi sayfası açılıyor ve oluşturduğumuz Haberler kategorisini bu sayfada görüyoruz. Şimdi Haberler kategorisine ait yeni bir alt kategori oluşturacağız. Bunun için Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Haberler kategorisine alt kategori olarak Spor Haberleri kategorisini ekleyeceğiz. Bunun için Başlık bölümüne ve takma ad bölümüne Spor Haberleri yazıyoruz. Üst bölümünün yanındaki seçim butonunu tıklayarak açılan seçim bölümünden Haberler i seçiyoruz. Böylece Spor Haberleri kategorisinin Haberler kategorisinin bir alt kategorisi olacağını belirliyoruz. Diğer özellikleri yukarıda anlatılan şekilde düzenleyip Kaydet & Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Butona tıkladıktan sonra kategori yöneticisi sayfası açılıyor ve ilk oluşturduğumuz Haberler kategorisine bağlı bir alt kategori olan Spor Haberleri kategorisini de görebiliyoruz. 

  Şimdi bir adım daha ileri giderek Haberler kategorisinin alt kategorisi olan Spor Haberleri kategorisin de alt kategorisi olacak bir kategori daha oluşturalım. Bunun için Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Spor Haberleri kategorisine alt kategori olarak Futbol Haberleri kategorisini ekleyeceğiz. Bunun için Başlık bölümüne ve takma ad bölümüne Futbol Haberleri yazıyoruz. Üst bölümünün yanındaki seçim butonunu tıklayarak açılan seçim bölümünden Spor Haberleri ni seçiyoruz. Böylece Futbol Haberleri kategorisinin Spor Haberleri kategorisinin bir alt kategorisi olacağını belirliyoruz. Diğer özellikleri yukarıda anlatılan şekilde düzenleyip Kaydet & Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori Oluşturma

  Butona tıkladıktan sonra kategori yöneticisi sayfası açılıyor ve ilk oluşturduğumuz Haberler kategorisine bağlı bir alt kategori olan Spor Haberleri kategorisini ve de Spor Haberleri nin de alt kategorisi olan Futbol Haberleri kategorisini görebiliyoruz.

  Joomla 2.5.x sürümünde kategori ve alt kategorilerin nasıl oluşturulacağını anlatmaya çalıştığımız bu dersimiz umarız kolay anlaşılabilir bir yapıda olmuştur.