Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Joomla 3.0 de de Joomla 2.5 de olduğu gibi temanın modül pozisyonlarını görebilmek için sistem içinden bu özelliğe izin vermek gerekiyor aksi takdirde tema modül pozisyonlarını görebilmek mümkün olmuyor. Şimdi modül pozisyonlarını görmek için nasıl izin verileceğini ve temanın modül pozisyonlarının nasıl görüntüleneceğini herkesin anlayacağı bir şekilde anlatmaya çalışalım.

  Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Joomla 3.0 denetim masasında bulunan Çabuk Erişim ( Quick Icons ) menüsündeki Şablon Yöneticisi linkini tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Açılan sayfa Şablon Yöneticisi Biçemler sayfası biz işlemi şablonlar sayfasında gerçekleştireceğimizden sol üst köşede bulunan Şablonlar linkini tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Bu kez Şablon Yöneticisi Şablonlar sayfası önümüze geliyor ve siteye yüklenmiş olan Site ve Yönetici şablonları bir liste halinde görüntüleniyor. Site şablonlarında görüldüğü gibi : Kullanılabilir ön izleme yok. Seçeneklerden ön izlemeyi etkinleştirebilirsiniz yazıyor. Etkinleştirmeyi yapmak için sol üst köşede bulunan seçenekler butonunu tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Seçenekler sayfasında Modül Konumları Ön İzlemesi kırmızı renkte Etkisiz Kılındı konumda bu durumu değiştirmek için hemen yanında bulunan Etkinleştirildi butonunu tıklıyoruz ve buton yeşil renge dönüşüyor. Bu konumu kalıcı hale getirmek için yukarıda bulunan Kaydet ve Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Kaydet ve Kapat butonuna tıkladıktan sonra önümüze yine Şablon Yöneticisi sayfası geliyor bu kez listede bulunan Site Şablonlarında ön izlemenin aktif hale geldiğini ve bir Önizleme linkinin bulunduğunu görüyoruz. Kullandığımız temanın modül pozisyonlarını görebilmek için ( Örneğimizde protostar ) temanın küçük resminin yanında bulunan ön izleme linkini tıklıyoruz.

  Joomla 3.0 Tema Modül Pozisyonlarını Görmek

  Ve karşımıza seçtiğimiz temanın modül pozisyonlarının konumunu ve modül pozisyonlarının isimlerini görebileceğimiz ön izleme sayfası açılıyor. Joomla 3.0 de tema modül pozisyonlarını görmek kısaca bu şekilde gerçekleşiyor.

  Burada bir noktayı hatırlatmakta fayda var. Ön izleme etkinleştirildiği zaman temanın modül pozisyonları dışarıdan da görüntülenebilecektir. Site adresinin önüne ?tp=1 yazılarak tema modül pozisyonları dışarıdan da görüntülenebilir. Eğer temanızın modül pozisyonlarının dışarıdan yani başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız Seçenekler bölümünden Modül Konumları Ön İzlemesini tekrar Etkisiz Kılındı konumuna getirebilirsiniz.