Joomla 2.5 İçerik Ekleme

  Joomla 2.5 de içerik ekleyebilmek için önce kategori oluşturulması gerektiğini, Joomla 2.5 de Kategori ve Alt Kategori Oluşturma dersinde belirtmiştik. Şimdi kategorilerin oluşturulduğunu varsayarak içerik ekleme işlemini anlatmaya başlayalım.

  Joomla 2.5 İçerik Ekleme

  İçerik eklemeyi makale yöneticisi üzerinden anlatacağız bu nedenle önce joomla 2.5 yönetim panelinde Makale Yöneticisi butonunu tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 İçerik Ekleme

  Sitemize henüz içerik eklemediğimiz için makale yöneticisinde herhangi bir içerik bulunmuyor. İlk içeriğimizi eklemek için yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 İçerik Ekleme

  Önümüze yeni makale ekleme sayfası açılıyor.
  Şimdi bu sayfadaki ifadeleri anlatmaya çalışalım.

  Başlık : Makalemizin başlığını bu bölüme yazıyoruz. ( Örneğimizdeki başlık Yeni Makale )
  Takma Ad : Bu bölüme yazacağımız ifade, bu içeriğin arama motorları tarafından indeksleneceği linki oluşturur.
  Kategori : İçeriğimizin hangi kategoride yayınlanmasını istiyorsak o kategoriyi seçiyoruz.
  Durum : İçeriğin yayınlanma durumunu belirliyoruz.
  Erişim : İçeriğimizi görüntüleyebilecek kullanıcı erişim seviyesini belirlememize olanak sağlıyor. Public herkesin görüntüleyebileceği anlamını taşırken, Registered sadece üyelerimizin görüntüleyebileceği anlamını taşıyor.
  İzinler : Bu bölümde herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.
  Öne Çıkan : Kimi çevirilerde öne çıkan, kimi çevirilerde seçilmiş olarak tercüme edilen bu bölümde içeriğimizin sitenin ön sayfasında yayınlanıp yayınlanmayacağını belirliyoruz.
  Site Dili : İçeriğin hangi site dilinde yayınlanacağını belirlememize olanak sağlıyor herhangi bir dil tercihi yapmıyorsak " tümü " şeklinde bırakıyoruz.
  Makale Metni : Bu bölüme yazı ve resimler dahil içeriğimizi oluşturan materyalleri giriyoruz.

  Yayınlama Seçenekleri, Makale Seçenekleri ve Üst Veri Seçenekleri tercihe bağlı olduğundan bu bölümler ile ilgili kesin şu yapılacak veya bu yapılacak şeklinde bir açıklama yapmaya gerek duymuyoruz. İçerik ekleme sayfasında bulunan bölümleri doldurduktan sonra Kaydet & Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 İçerik Ekleme

  Önümüze tekrar makale yöneticisi sayfası geliyor. Burada mavi bant içinde içeriğin eklendiği mesajı beliriyor ve sitemize eklediğimiz ilk içeriğimizin makale yöneticisinde listelenmiş olduğunu görüyoruz.

  Joomla 2.5 de içerik ekleme işlemi temel olarak bu şekilde gerçekleşiyor.