Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Joomla 2.5 ile site yapılandırmasının genel olarak ilk gereğinin kategori oluşturmak olduğunu ve daha sonra bu kategorilere içerik eklenmesi olduğunu " Joomla 2.5 Kategori ve Alt Kategori oluşturmak " konusunda belirtmiştik. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra siteye gelen ziyaretçilerin kategorilere ve içeriklere erişimini sağlamak için menü ve menü öğeleri oluşturmak gerekiyor.

  Menü yü menü öğelerinin yani linklerin sınıflandırıldığı kategoriler olarak tanımlayabiliriz. Nasıl ki içerik oluşturabilmek için önce kategori oluşturmak gerekiyor ise, menü öğeleri oluşturabilmek için de öncelikle menü oluşturmak gerekiyor. Daha sonra oluşturulan menülerin içine menü öğeleri yani linkler ekleniyor. Şimdi menü ve menü öğelerinin nasıl oluşturulacağını anlatmaya başlayalım.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Joomla 2.5 denetim masasında iken Menü Yöneticisi linkini tıklıyoruz ve menü yöneticisi sayfası karşımıza geliyor.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Bu sayfa da menüler ile ilgili çeşitli işlemleri gerçekleştirebilmek mümkün. Amacımız yeni bir menü oluşturmak olduğundan resimde ok işareti ile belirtilmiş olan Yeni butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Karşımıza yeni menümüzü oluşturacağımız yeni menü sayfası geliyor.

  Başlık : Bu bölüme menüye vermek istediğimiz ismi yazıyoruz. ( Örneğin : Yeni Menü )
  Menü türü : Bu bölüm menünün sistem adını yazacağımız bölüm. Bu bölümde Türkçe karakter kullanmamak yararınıza olacaktır. ( Örneğin : yeni menu )
  Açıklama : Bu bölümüne menü için bir açıklama yazılabileceği gibi boş da bırakılabilir.
  Daha sonra Kaydet ve Kapat butonuna basarak menüyü oluşturuyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Joomla 1.5.x sürümlerinde menü oluştururken aynı anda bu menüye ait olan modül de otomatik olarak oluşturuluyordu. Joomla 2.5 sürümünde ise böyle bir durum söz konusu değil ve isteğe bırakılmış durumda. Bunun nedeni menü için farklı bir modülü kullanılabilecek olmasıdır.

  Menümüzü oluşturduk ve şimdi bu menüye menü öğesi ekleyeceğiz. Menü öğesi oluşturmak için Menüler adlı menünün üzerine getirdiğimizde oluşturulmuş olan menülerin bir listesi açılıyor. Hangi menü için bir yeni menü öğesi oluşturmak istiyorsak ( Biz oluşturduğumuz Yeni Menü ye menü öğesi ekleyeceğiz ) imleci o menünün üzerine getiriyoruz ve hemen yanında açılan Yeni Menü öğesi ekle linkini tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Linki tıkladığımızda karşımıza Yeni Menü Öğesi sayfası geliyor. Bu sayfada ilk yapılması gereken işlem Menü öğesi türünün belirlenmesi olacaktır. Bunun için resimde okla işaretlenmiş bulunan Seç butonuna tıklıyoruz. 

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Butonu tıkladığımızda karşımıza Menü öğesi türünün seçimini yapacağımız sayfa geliyor. Bu sayfada menü öğesi türünün ne olmasını istiyorsak o yönde bir seçim yapıyoruz. Biz örnek olarak daha önce oluşturduğumuz Yeni İçerik adındaki makaleye bağlantı ekleyeceğiz. Bunun için resimde okla işaretlenmiş olan ve Tek Makale yazısının üzerine tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Ve menü öğesi türü seçilmiş olarak Yeni Menü öğesi sayfasına dönüş yaptık. Şimdi bağlantı ekleyeceğimiz makaleyi seçmemiz gerekiyor bunun için Makale Seç / Değiştir butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Açılan sayfa bizim bağlantı ekleyeceğimiz makalenin seçimini yapacağımız ve eklediğimiz içeriklerin tümünü görebileceğimiz nitelikte bir sayfadır. Eklediğimiz içerikler fazla ise yukarıdaki süzgeç bölümünden ve/ veya seçim butonlarından faydalanabiliriz. Biz örneğimizde Makale Ekleme dersimizde oluşturduğumuz sitemizin tek içeriği olan Yeni İçerik adlı makaleye bağlantı vereceğiz bu nedenle seçim için Yeni İçerik yazısını tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Ve bağlantı ekleyeceğimiz makale seçilmiş olarak tekrar Yeni Menü Öğesi sayfasına dönüş yapıyoruz.

  Menü Başlığı : Bu bölüme menü öğesi için belirlediğimiz ismi yazıyoruz. ( Örneğin : Yeni İçerik )
  Takma Ad : Bu bölüm menü öğesinin arama motorları tarafından indeksleneceği ismi olduğundan menü öğesi adını Türkçe karakter içermeyen bir şekilde bu bölüme yazıyoruz. ( Örneğin : yeni içerik yerine yeni icerik şeklinde )
  Menü Konumu : Bu bölümünde menü öğesinin hangi menüye bağlanmasını istiyorsak o menünün seçimini yapıyoruz.
  Seçimi yaptıktan sonra artık menü öğemizi kaydedebiliriz. Bunun için Kaydet ve Kapat butonuna tıklıyoruz.

  Joomla 2.5 Menü ve Menü Öğesi Oluşturma

  Ve Yeni Menü içine seçtiğimiz Yeni İçerik adlı makaleye erişimi sağlayan Yeni İçerik adlı bir menü öğesi eklemiş oluyoruz. Joomla 2.5 sürümünde Menü ve Menü Öğesi oluşturmak kısaca böyle.

  Umarız dersimiz kolay anlaşılabilir nitelikte olmuştur.