Joomla Sona Doğru

  İçerik yönetim sistemi ( CMS ) içerik oluşturma, düzenleme ve paylaşma dahil olmak üzere kolay içerik yönetimine yardımcı olur. WordPress ve Joomla gibi modern CMS platformları HTML ve CSS kodları yazmak için yüzlerce saat harcamadan çevrimiçi web siteleri oluşturmayı mümkün kılar.
  İster çevrimiçi bir mağaza ister kişisel bir blog oluşturuyor olun seçenek olarak bolca içerik yönetim sistemi mevcuttur.

  Önde gelen beş CMS platformları 2023 ( CMS pazar paylarıyla )
  WordPress         % 63.5
  Shopify                % 5.5
  Wix                       % 3.7
  Squarespace    % 3.0
  Joomla!              % 2.7  WordPress
  WordPress başlangıçta b2/cafelog adlı bir blog platformu olarak geliştirilen açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Amerikalı geliştirici Matt Mullenweg ve İngiliz geliştirici Mike Little tarafından geliştirilmiştir. WordPress in ilk sürümü resmi olarak 27 Mayıs 2003 te yayınlandı. O zamandan beri büyüyen topluluğuyla birlikte zaman içinde sürekli gelişti.

  WordPress İstatistikleri
  WordPress CMS pazar payının yaklaşık % 63,5 iyle internetteki web sitelerinin % 43,2 sine güç sağlayan 1 numaralı platformdur.
  WordPress in pazar payı 2011 den bu yana sürekli olarak her yıl % 12 artmaktadır.
  Platform blog yazarları arasında popülerdir. Blog sitelerinin % 96 sı WordPress tarafından desteklenmektedir.
  WordPress in eklenti özellikli bir e-Ticaret versiyonu olan WooCommerce % 36,7 pazar payı ile e-Ticaret platformu pazarına da liderlik ediyor.
  38,5 milyondan fazla web sitesi içerik yönetim sistemi olarak WordPress kullanıyor.
  Resmi WordPress eklenti dizini CMS ee daha fazla özellik ekleyen 60.000 den fazla eklenti barındırıyor.

  Joomla
  Joomla! açık kaynaklı ve ödüllü bir CMS platformudur. Bu topluluk odaklı CMS platformunun kullanımı ücretsizdir ve çevrimiçi site oluşturmayı kolaylaştıran bir dizi uzantı ve şablon sunar. 2005 yılında kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Open Source Matters tarafından başlatılmıştır.

  Joomla İstatistikleri
  Geçmişte ödüllü bir CMS platformu olsa da son yıllarda profesyönellikten uzak yönetimi sayesinde müthiş kan kaybı yaşayarak eski halinden eser kalmamıştır.
  Joomla CMS pazar payının yaklaşık % 2.7 siyle internetteki web sitelerinin % 2,4 üne güç sağlayan bir CMS platformudur.
  Son 10 yılda başlangıçta Joomla ile yapılan fakat çeşitli nedenlerle WordPress e dönüştürülen web sitelerinin sayısı hakkında bir veri olmasa da son derece fazla oldukları tahmin edilmektedir.
  Şu anda sadece 1.3 milyon civarı web sitesi içerik yönetim sistemi olarak Joomla kullanmaktadır.
  Her geçen gün azalan ve güncellenmeyen eklenti ve temaları ile bu konuda da sıkıntı yaşamaktadır.

  Sonuç olarak geçmiş yıllarda hayli fazla tartışılan Joomla mı WordPress mi sorusunun cevabı da kendiliğinde ortaya ortaya çıkmış durumdadır. Şu anda kullanım açısından WordPress in Joomla ya karşı fersah fersah bir üstünlüğü söz konusudur. WordPress yöneticilerini tebrik etmek gerekir.

  Joomla ya gelince; uçağımız teknik olarak ne kadar üstün olursa olsun beceriksiz pilotların elinde bir dağa çakılmanız kaçınılmazdır. Şimdi enkazı toplamaya çalışsınlar.

  Veriler Meetanshi den alınmıştır.